Komentarze: 0
Bardzo często podczas skaleczenia, ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, w jaki sposób profesjonalnie oczyścić ranę czy zabandażować ją tak, aby nie uległa zanieczyszczeniu czy, aby nie dostały się do niej żadne bakterie.
Pierwszym krokiem zdecydowanie jest przemycie rany wodą. Można namoczyć delikatnie wacik i przykładać do skaleczenia lub zanurzyć na przykład skaleczony palec w misce z wodą. W taki sam sposób postępuje się podczas poparzenia. Poparzeń ani głębokich ran nigdy nie wkłada się pod bezpośredni strumień wody.
Kolejnym krokiem jest zdezynfekowanie rany. Ważne, aby użyć przy tym specjalnych środków dezynfekujących, które delikatnie oczyszczą ranę i stworzą na niej powłokę zabezpieczającą przed zakażeniem.
Kolejnym ważnym krokiem, którego nie można w żadnym wypadku pominąć, jest opatrunek nieprzywierający do rany. Taki odpowiedni opatrunek nieprzywierający sprawia, że rana szybciej się goi, ponieważ skóra cały czas oddycha, ale jednocześnie nie ma on bezpośredniego kontaktu ze zranioną skórą.
Na sam koniec warto pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie moczyć rany, ani nie dopuścić do tego, aby opatrunek został gwałtownie zerwany lub zabrudzony. W razie potrzeby należy wymienić opatrunek.